Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách je místem piety a poznání. Prosíme návštěvníky, aby respektovali pietní charakter místa a zejména v místě Pietního kruhu a na nouzovém pohřebišti se chovali s úctou k těm, kteří v těchto místech nepopsatelně trpěli a mnozí zemřeli. Platí přísný zákaz vstupu na část Pietního kruhu se jmény vězněných. Děkujeme za vaši úctu k památce obětí.
Vážení návštěvníci,
nacházíte se na autentickém místě, kde v letech 1942–1943 fungoval protektorátní, tzv. cikánský tábor Lety u Písku. Tento prostor sloužil k násilné koncentraci převážně českých Romů a Sintů před jejich deportací do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Obdobný tábor existoval ve stejné době také na Moravě, v Hodoníně u Kunštátu.
V táboře byly vězněny celé rodiny včetně malých dětí a starých lidí a pod dohledem ozbrojených dozorců zde tito lidé museli snášet nehumánní životní podmínky. Podle posledních výsledků historického bádání bylo v letském táboře evidováno minimálně 1294 osob (vězněných však bylo více), nejméně 335 z nich zde zahynulo. Převážná část obětí je pohřbena na nouzovém pohřebišti v blízkosti tábora.
Od 70. let 20. století byl v místě bývalého tábora vystaven velkokapacitní vepřín, který zde fungoval téměř 50 let. Po jeho odkupu státem zajistilo Muzeum romské kultury jeho demolici a v roce 2024 zde vybudovalo nový Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách a v současnosti je jeho správcem.
Tento Památník je místem piety i poznání. Jeho ideou je přímo na místě utrpění důstojně uctít památku vězněných, informovat a vzdělávat o dění před, během II. světové války i po ní, ale také o dopadu nacistické genocidy na romské komunity v českých zemích.
Prosíme vás, abyste respektovali pietní charakter místa a zejména v prostorách Pietního kruhu a na nouzovém pohřebišti se chovali s úctou k těm, kteří v těchto místech nepopsatelně trpěli a mnozí zemřeli. V Pietním kruhu je zakázáno vstupovat na písemné údaje o vězněných. Děkujeme za vaši úctu k památce obětí.
V Památníku můžete navštívit jeho venkovní areál (Stezka paměti – venkovní stálá expozice s 8 zastaveními, Pietní kruh se jmény evidovaných vězněných, nouzové pohřebiště při Kulturní památce Lety) a budovu Návštěvnického centra, kde je umístěna stálá expozice Paměť místa a místo paměti.
Navštivte také Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě a Muzeum romské kultury se sídlem v Brně.
Schématický plánek areálu, který vám ukáže zajímavá místa a pomůže s orientací v Památníku Romů a Sintů v Letech u Písku.
398 04 Lety
GPS: 49.5083333N, 14.1186111E
Přesnou polohu najdete zde →
Přístupný celoročně za předpokladu dodržení Návštěvního řádu.
Hlavní sezóna, duben–říjen:
čtvrtek až neděle od 10 do 17 h. Poslední vstup do výstavních prostor je v 16.15 h.
Návštěvu Památníku mimo návštěvní dny a mimo hlavní sezónu lze dohodnout na telefonním čísle +420 778 483 310 nebo e-mailu pamatniklety@rommuz.cz
vedoucí památníku Lety u Písku
pamatniklety@rommuz.cz
+420 778 483 310
technický pracovník, správce Památníku
lety@rommuz.cz
+420 731 848 660
Děláme vše pro to, aby byl Památník přístupný všem skupinám, i těm se zdravotním znevýhodněním.
Muzeum romské kultury je správcem Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách a obdobného Památníku v Hodoníně u Kunštátu. Muzeum romské kultury bylo založeno v roce 1991 z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace, od roku 2005 je státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR, kde spadá pod Samostatné oddělení muzeí. V evropském kontextu jde o unikátní instituci, která globálně dokumentuje kulturu Romů a Sintů, respektive mnoha různých romských subetnických skupin a komunit. Sbírka muzea je zapsána v Centrální evidenci sbírek, obsahuje přes 28 000 sbírkových předmětů, je členěna do 5 podsbírek a v rámci nich do 14 sbírkových fondů.
Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, Lety u Písku, 398 04 Lety
GPS: 49.5083333N, 14.1186111E
BcA. Jan Freiberg
vedoucí památníku Lety u Písku
pamatniklety@rommuz.cz
+420 731 969 910
Návštěvnické centrum se stálou expozicí
Hlavní sezóna duben–říjen: čtvrtek až neděle od 10 do 17 h.
Poslední vstup do výstavních prostor je v 16.15 h.
Otevírací doba – venkovní areál
Přístupný celoročně za předpokladu dodržení Návštěvního řádu.
Autoři architektonického návrhu Památníku: Jan Sulzer a TERRA FLORIDA
Autoři vnitřní a venkovní expozice Památníku: Petr Petkovský a MUZEA SERVIS
Realizátor expozice Památník holocaustu Romů a Sintů: MUZEA SERVIS
© 2024 rommuz.cz
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska • www.fondyehp.cz/kultura
Partneři
Autoři architektonického návrhu Památníku: Jan Sulzer a TERRA FLORIDA
Autoři Návštěvnického centra: stempel&tesar
Autor a realizátor vnitřní a venkovní expozice: MUZEASERVIS